Discmania Gravity Bomb, Gavin Babcock Signaturdisc - Distance Driver
Gavin Babcock introducerar sin första Signature Series-disc i Discmania-familjen med Gravity Bomb PD2! ”PD2, för mig, representerar det hårda arbetet för alla spelare som kan bemästra det. Detta är en disc byggd för långdistanskastare. Vem som helst kan ha en PD2 och köra med i kraftig blåst eller göra extrema hyzers… men för att verkligen vara en ”PD2-kastare” måste du ha kraften och farten att bemästra den. Du måste bomba!” – Gavin Babcock. Discen är således inte att rekommendera för nybörjare utan för de lite mer rutinerade spelarna. Distance drivers är avsedda för spellängder från 100m och längre.
Prestanda på discen:
Speed 12
Glid 4
Turn 0
Fade 4
Förklaringar till prestandan:
- Golfdiscarnas olika flygegenskaper beskrivas med speed (fart), glide (svävförmåga), turn (stabilitet) och fade (fall)
- Speed: Är uppmätt i skala 1 till 13. Discar med en hög siffra på speed är designade för långa kast och högt kasttryck.
- Glide: Graderas mellan 1 och 7, anger discens förmåga att "sväva" i luften. Söker man extra längd på sina kast väljer man en disc med högre glide
- Turn: Gradering mellan +1 (överstabil) och -5 (understabil) som beskriver discens stabilitet och naturliga viljan att vika av åt höger när discen har som högst hastighet (gäller för en högerhänt backhandspelare). Nybörjare bör välja en understabil disc (låg turn) då dessa är lättare att kontrollera.
- Fade: Uppges i skala 0 till 5 och beskriver discens benägenhet att falla av till vänster (när farten på discen minskar) Nybörjare bör därför välja en disc med låg fade eftersom dessa är lättare att flyga rakt och något längre.