Kastaplast Krut - Distance Driver
Discgolf är fantastiskt kul och just nu är Kastaplast en av de hetaste märkena på marknaden och tillverkas dessutom i Sverige! Teknik är en väldigt viktigt parameter för att nå fina resultat inom discgolf, när man har fått kontroll över sina kast har man här en mycket bra distance driver som levererar vad den lovar. Färgen kan avvika något mot bilden. Levereras osorterade. Önskar man någon speciell färg så skriv in det i meddelande fältet när du beställer. Distance drivers är avsedda för spellängder från 100m och längre.
Funktioner
- Golfdiscarnas olika flygegenskaper beskrivas med speed (fart), glide (svävförmåga), turn (stabilitet) och fade (fall)
- Speed: Är uppmätt i skala 1 till 13. Discar med en hög siffra på speed är designade för långa kast och högt kasttryck.
- Glide: Graderas mellan 1 och 7, anger discens förmåga att "sväva" i luften. Söker man extra längd på sina kast väljer man en disc med högre glide.
- Turn: Gradering mellan +1 (överstabil) och -5 (understabil) som beskriver discens stabilitet och naturliga viljan att vika av åt höger när discen har som högst hastighet (gäller för en högerhänt backhandspelare). Nybörjare bör välja en understabil disc (låg turn) då dessa är lättare att kontrollera.
- Fade: Uppges i skala 0 till 5 och beskriver discens benägenhet att falla av till vänster (när farten på discen minskar) Nybörjare bör därför välja en disc med låg fade eftersom dessa är lättare att flyga rakt och något längre.
Prestanda:
Speed 12
Glid 4
Torn 0
Fade 4